خشک-کن

سیستم های خشک کن پودری و مادون قرمز

 
 

سيستم خشك‌كن مادون قرمز (IR):این سیستم مركب‌ها و كاغذ مورد استفاده را با اشعه مادون قرمز گرم میکند. حرارت روي فرايندهاي فيزيكي و شيميايي خشك‌ شدن مركب ،به آن شتاب بیشتری میدهد.ویسکوزیته پایین در روغن های مرکب چاپ،باعث میشود مرکب های چاپی زودتر جذب شوند.

علاوه بر این تخته گرم كاغذ (تخته‌اي كه كاغذهاي آن از زير IR رد شده‌اند و پس از خروج از ماشين حرارت دارد) فرايند اكسيداسيون را تسريع مي‌بخشد. درصد كمتر محلول مرطوب‌كننده در لايه مركب نیز باعث تسریع فرایند اکسیداسیون می شود. طول موجی که از خشک کن مادون قرمز ساطع می شود بصورت عمیق تری نفوذ خواهد کرد، اما امواجی با طول موج کوتاه تر فقط هوای روی مرکب را گرم میکنند.

اگر در انتخاب خشک کن های مادون قرمز دقت لازم را مبذول فرمایید،مرکب ها به خوبی با گرما خشک میشوند و ایضا در آن واحد از ماشین و کاغذ محافظت می نمایند.

طول موج مناسب، قدرت و لايه طلاي روي هيتر خشك كن و با كمك يكديگر نتيجه مطلوبي را ايجاد مي‌كنند.میزان کارکرد این نوع از خشک کن در حدود 5000 ساعت است.

هنگام كار با خشك‌كن مادون قرمز، بايد هميشه از دستكش‌هاي تميز استفاده شود، زيرا چربي‌هاي دست و عرق، روي لوله‌هاي كوارتزي خشك‌كن مي‌سوزند و عمر آنها را كوتاه مي‌كنند. خشك‌كن‌ها و آيينه‌هاي آنها را به طور مرتب توسط يك جاروبرقي و با دقت تميز كنيد. ممكن است فقط سمت جلوي خشك‌كن توسط يك پارچه نرم بدون پرز با الكل تميز شود. دقت فرمایید پشت خشك‌كن با طلا روكش شده است و به هیچ عنوان نبايد با الكل تميز شود.

 

خشك‌كن ورني

علاوه بر خشك‌كن‌هاي مادون قرمز، پمپ‌هاي هواي گرم در خشك‌كن‌هاي ورني نیز قرار دارند. هواي داغ و خشك آماده شده و رطوبت آن گرفته مي‌شود. ذرات ريز پليمر پخش شده در حلال به علت جدا شدن آب در طول خشك شدن به صورت پيوسته در كنار يكديگر حركت مي‌كننداین ذرات روي يكديگر قرار مي‌گيرند و هنگامي كه به كلي خشك مي‌شوند، يك لايه پلي‌مري تشکیل می دهند.

 

اندازه‌گيري دماي تخته با رطوبت‌‌سنج ميله‌اي (تيغه‌اي)

در شرايط آب و هوايي مطلوب در چاپخانه وضع به اين شکل است که: دماي كاغذهاي روي تخته در بخش تحويل، میبایست حدود 10-8 درجه سلسيوس بالاتر از دماي تخته در بخش تغذيه باشد. در مقوا اين عدد بايد 15-10 درجه سلسيوس بالاتر باشد.

در صورتیکه دمای تخته بالاتر از حد مجاز باشد،گرمای تخته ،مرکب ها را روان و شل میکند.در این زمان ،خطر پشت زدن وجود دارد.

اگر هر دو روی کاغذ ورنی بخورد، كاهش دما در هر دو مرحله چاپ، از تغيير شكل كاغذ و نرم شدن لايه ورني پشت كاغذ پيشگيري مي‌كند.

دماي مطلوب تخته به راحتي توسط آزمايش كردن معلوم مي‌شود. آزمايش بايد در زمان حضور يك متخصص آشنا به سيستم انجام شود. دماي صحيح تخته به عوامل زيادي بستگي دارد.از جمله: مشخصات ورني ، سرعت ماشين، مركب چاپ، ميزان جاذب بودن كاغذ، مسير خشك شدن و نوع تحويل ماشين و كنترل هواي آزاد شده.

 

اندازه‌گيري براقيت

– براقيت هميشه به نوع كاغذ و ورني وابسته است.

– اگر اندازه‌گيري‌ها مقايسه مي‌شوند، اين نكته ضروري است كه زوایه اندازه گیری را بررسی کنید.

– اندازه‌گيري براقيت به ‌طور معمول با زاويه 60 درجه مرسوم است. اين اندازه‌گيري توسط دستگاه اندازه‌گيري براقيت (gloss measurement device) انجام مي‌شود.

– مقادير براقيت شامل 0 تا 100 درجه است.

– اگر اندازه‌گيري براقيت هميشه در يك زمان مشخص پس از چاپ انجام نمي‌شود، طبق تجربه اندازه‌گيري‌هايي كه ديرتر انجام مي‌شوند براقيت كمتري را نمایش خواهند داد.

– درجه براقيت 70 براي ورني خيلي براقي كه همزمان با چاپ زده مي‌شود يك نتيجه خوب به محسوب می شود.

– تحت شرايط مطلوب با يك ورني مناسب، مي‌توان به درجه براقيت 80 نيز دست پيدا كرد. (با ورني‌هاي UV به راحتي مي‌توان به براقيت 95 نيز دست پيدا كرد.)

 

 

پودرپاشي

كار پودر، ايجاد يك فاصله جداكننده بين ورق‌هايي است كه تازه چاپ شده‌اند. اين جدا بودن از پشت زدن ورق‌هاي يك تخته جلوگيري مي‌كند و فرايند خشك شدن با اكسيژن را تسريع مي‌بخشد.

يكی از ويژگي های اساسي كيفيت پودرها، اندازه ذرات آنهاست. براي رسيدن به يك فضاي يكدست با مقدار كمي پودر، نيازمند ذراتي با اندازه‌هاي يكسان هستيم. هنگامي كه اندازه ذرات در پودر يكي باشد، هر ذره پودر به تنهايي استفاده شده و ذرات غبار مانند در بخش تحويل كاهش پيدا مي‌كند. به دليل اثرات خشك شدن و انقباض، پودر مي‌تواند در نقاط مختلفي از بخش تحويل جمع شود. اين مسئله مي‌تواند باعث توده شدن پودر شود (متراكم شدن) كه در صورت افتادن روي كاغذ چاپ شده، به عنوان اشكال چاپي قابل مشاهده هستند.

تنها از پودرهايي كه به درستي دانه‌بندي شده‌اند و فاصله يكساني بين ورق‌هاي چاپ شده ايجاد مي‌كنند استفاده كنيد، اين نوع پودرها حداقل مصرف و گرد و غیبار کمی دارند.

 

 

نكاتي براي انتخاب پودر صحيح

-كاغذهاي بدون پوشش (غيرگلاسه) نسبت به كاغذهاي گلاسه جذب بيشتري دارند. اين بدان معناست كه این نوع کاغذ نياز به پودر كمتري دارد. از اینکه مرکبی متناسب با کاغذ خود انتخاب کرده اید مطمعن شوید.

– براي كاغذهايي كه سطح ناهموارتر و زبرتري دارند، بايد از پودري با دانه‌بندي‌ بزرگ‌تر استفاده كرد.

– براي سفارشاتی كه مركب خور بيشتري دارند و رنگ‌هاي زيادي روي يكديگر چاپ مي‌شوند نياز به پودر بيشتري است.

– در حالتي كه دو روي كاغذ داراي پرداخت‌هاي متفاوتي است (پشت و روي كاغذ)، روي زبر کاغذ تعيين‌كننده است. اندازه ذرات پودر بايد بر اساس زبری کاغذ انتخاب شود.

– نوع پودر و ذرات بايد بر اساس كاربري محصول چاپي (بسته‌بندي غذايي، بسته‌بندي عطر و …) و عملياتي كه در مراحل بعد (ورني‌زني، لمينيت كردن، طلاكوب و برجسته‌كاري) روي آن انجام مي‌شود، انتخاب شود.

– پودرهاي سنگين (كربنات كلسيم) مي‌توانند راحت‌تر و آسان‌تر از پودرهاي سبك (نشاسته) مورد استفاده قرار بگيرند.

 

پودر به دست آمده از نشاسته‌هاي طبيعي:

اين پودرها از نشاسته ذرت،برنج و یا ديگر مواد ساخته مي‌شوند و در دو مدل آب دوست و آب گريز موجود هستند.

 

مزایا:

– پودر پايه گياهي ساختار كروي و نرم دارد. به علت رفتار خوبي كه اين نوع پودر در سياليت از خود نشان مي‌دهد كار كردن با آن آسان است.

 

معايب:

– امكان وجود بار الكترواستاتيك در آن وجود دارد.

 

پودرهاي كربنات كلسيم

اين ماده يك محصول معدني آلي است كه در طبيعت وجود دارد.

 

مزایا:

– وزن بالايي دارد كه اين ويژگي باعث پايين آمدن مقدار گردوغبار مي‌شود و بنابراين براي استفاده آسان و مقرون به صرفه است.

-كربنات كلسيم در آب غيرمحلول است و به رطوبت‌ يا بار الكتريكي حساس نیست.

 

معايب:

– ساختار كريستالي كربنات كلسيم مي‌تواند باعث حالت‌هايي شبيه برق زدن ورق‌هاي چاپي شود.

-كربنات كلسيم مي‌تواند عمر پليت‌هاي چاپي را كاهش دهد. (در كارهايي كه چند بار از ماشين رد مي‌شود.)

 

پودرهاي با پايه شكر

اين نوع پودر نوعي پودر خشك با قابليت حل شدن در آب و با ساختار مولوکولی كريستالي و ذراتی نرم است.

 

مزایا:

– به طور معمول از پودرهاي شكري براي كارهايي كه چند مرحله وارد ماشين مي‌شوند، استفاده مي‌شود. اين نوع پودرها تنها مقدار خيلي كمي پودر روي لاستيك جا مي‌گذارند، که همان میزان نیز در ای حل شده و رفع می­گردد.

 

معايب:

– به علت حساسيت به آب، نمي‌توانند با خشك كن مادون قرمز استفاده شوند.

– در دستگاه پودرپاش بايد در نگهداری آن کوشش و دقت زیادی اعمال شود، زيرا در درون دستگاه رسوب كرده و ايجاد كلوخه مي‌كنند.

 

پودرها براي چاپ با ورني‌هاي پايه آبي

پودرهاي استفاده شده براي چاپ با ورني‌هاي پايه آبي سطحشان پوشش دارد و بنابراين دافع آب (آب گريز) هستند. پودرهاي دافع آب به ويژه براي چاپ ورني‌هاي پيوسته همزمان با چاپ مفيد هستند. اين پودر به ويژه براي مواد حساس و مواد آسيب‌پذير در برابر خراش، مناسب است.

يك آزمايش ساده اين است كه پودر را در يك ليوان آب بريزند. اين كار نشان مي‌دهد كه آيا پودر براي چاپ با ورني‌هاي پايه آبي مناسب است يا نه.

چپ: آب دوست (نامناسب براي ورني‌زني همزمان)

راست: آب گريز (مناسب براي ورني‌زني همزمان)

 

معايب:

– به دليل پوشش سطحي پودر، اين نوع پودر ذرات بيشتري در بخش تحويل مي‌پراكند.

– در صورت انجام عمليات تكميلي بعدي (ورني‌زني، لمينيت كردن، سلفون‌كشي و…) مقدار استفاده بيشتر از پودر مي‌تواند باعث به وجود آمدن مشكل جذب چسب و عدم پوشش كامل ‌شود.

– دستگاه پودر زني به علت رسوب و كلوخه شدن پودر در نازل‌هاي پودرپاشي نياز به نگهداري بيشتري دارد.

– موجب توليد الكتريسته ساكن مي‌شود.