چاپ افست

در این مقاله می خواهیم درمورد چاپ افست وکاربرد آن صحبت کنیم که به صورت کلی متوجه شویم چاپ افست چیست و چه کاربردی دارد. اگر شما صاحب کسب و کاری یا طراح گرافیک باشید، به احتمال زیاد گذرتان به چاپ خانه ها افتاده است و برای تان سوال پیش آمده است که  دستگاه چاپ افست چیست وچه تفاوتی با دستگاه های چاپ دیگر دارد. چاپ افست محبوب ترین روش چاپ تجاری است که از قرن بیستم وجود داشته است و به مشاغل کمک می کند تا لوازم التحریر، جزوه ، بروشور، مجله و کارت را به صورت عمده تولید کنند. چاپ افست تجاری که لیتوگرافی افست نیز نامیده می شود، برای برچسب زدن بسته هایی مانند جعبه یا کارتن نیز استفاده می شود. با ما همراه باشید تا صفر تا صد چاپ افست را به شما توضیح دهیم که چاپ افست چیست و انواع مختلف این دستگاه چاپ را به شما معرفی کنیم.

تاریخچه چاپ آفست

چاپ افست در اوایل برای ترمیم و بازسازی آثار هنری بکار برده می شد. اولین دستگاه چاپگر افست در سال 1857 توسط مخترعی به نام رابرت بارکلی اختراع شد. غلطک افست در ابتدا با یک پوشش مقوایی پوشیده شده بود، اما بعد ها پوشش پلاستیکی جایگزین پوشش مقوایی شد. دستگاه چاپ افست بعد ها در سال 1903 توسط پیتر پرس در آمریکا آبدیت و بروزرسانی شد و توسعه پیدا کرد. توسعه چاپگر ها در آلمان نیز ادامه پیدا کرد که همین باعث شد که کشور آلمان از پرچمداران چاپ افست و چاپ گرهای افست باشد.
چاپ افست

چاپ افست چیست

چاپ افست  که در چاپ تجاری، لیتوگرافی افست یا لیتو افست نیز نامیده می شود  روش چاپی بسیار پرکاربرد است که در آن تصویر مرکب روی صفحه چاپ بر روی یک استوانه لاستیکی چاپ می شود و سپس به کاغذ یا مواد دیگر منتقل می شود. سیلندر لاستیکی انعطاف پذیری بالایی دارد و اجازه چاپ روی چوب ، پارچه ، فلز ، چرم و کاغذهای خشن را می دهد. چاپ افست می تواند چاپ های واضح ، جزئیات خوب و تصاویر با رنگ های غنی و دقیق را تولید کند در حالی که یک چاپگر معمولی نمی تواند با این کیفیت بالا عمل کند.
چاپ افست یکی از بهترین و محبوب ترین انواع چاپ است که باعث شده بسیاری از چاپخانه ها و مراکز چاپ از این نوع چاپ بشدت استقبال کنند. این نوع چاپ که مزایای بی نهایت و چشمگیر آن باعث شده است که معایب آن به چشم نیایند، روز به روز درحال پیشرفت است و  عملکرد آن در حال توسعه است. هزینه بسیار کم و سرعت و تجربه کاری عالی ای که این چاپ به کاربر منتقل می کند، باعث شده است که نسبت به سایر روش های چاپ با استقبال بیش تری مواجه شود.

مراحل چاپ افست

قبل از اینکه حتی وارد مرحله طراحی شوید، شما باید به این توجه کنید که می خواهید چه کاری را انجام دهید. برنامه تان را برای جنس کاغذ، چه نوع کاغذی برای چاپ و چه متنی برای چاپ و …..  آماده کنید. شما باید تمام طرح ها و ایده ای خود را در رابطه با اینکه می خواهید چه کارهایی قرار است انجام دهید را بر روی کاغذ قرار پیاده سازی کنید.
سپس وارد مراحل چاپ افست می شویم:

چاپ افست

فرآیند طراحی در چاپ افست

یکی از مهم ترین مراحل، طراحی و آماده سازی فایل ها برای چاپ می باشند. کسی که این مسئولیت را برعهده می گیرد بایستی بشدت حرفه ای بوده و با توجه به خواسته شما و شرایط موجود بهترین طرح ها را انجام دهد. زیرا یک طراحی خوب می تواند باعث شود که محصول نهایی شما بازخورد بسیار خوبی برای شما داشته باشد و باعث افزایش مشتریان شما شود. وقتی از طراحی سخن می گوییم فقط منظورمان این نیست که طرح چاپی روی کاغذ چگونه باشد. بلکه علاوه بر آن بایستی کلیه تمهیداتی که مربوط به چاپ می شود اعم از نوع کاغذ مورد استفاده و…. را نیز برنامه ریزی و طراحی کرد.

لیتوگرافی در چاپ افست

این مرحله به گونه ایی، پلی میان مرحله طراحی و چاپ می باشد. بدین صورت که  یکی از مهم ترین روند های طراحی این است که متن و تصویری را که میخواهیم روی کاغذ چاپ شود، توسط لیزر بر روی ورقه های آلومینیومی که به آن ها زینک گفته می شود حک می شوند. در لیتوگرافی فایل‌هایی که آماده به چاپ هستند را به صورت رنگ به رنگ بر روی زینک ها پرینت می‌کنند. بدین ترتیب  چندین زینک برای رنگ های متفاوت ایجاد می شوند. چاپخانه برای انجام پروسه چاپ از این صفحات برای چاپ هر رنگ استفاده می‌کنند.

قالب سازی در چاپ افست

اگر برای مثال شما قصد این را داشته باشید طرح هایی مانند جعبه های پیتزا یا طرح های خاص دیگری داشته باشید و بر روی آن ها چاپ را انجام دهید، باید مرحله قالب سازی را بگذارنید تا با استفاده از قالب های تخته نئوپان فرم کلی طرح مورد نظر را ایجاد کنیم و با استفاده از الگو ایجاد شده بتوانیم طرح های مشابهی ایجاد کنیم.

فرآیند چاپ در  افست

فرآیند چاپ یکی از مهم ترین و حساس ترین و همچنین تخصصی ترین مرحله چاپ افست می باشد. با اینکه این کار توسط دستگاه هایی انجام می شود، اما عدم داشتن تسلط کافی بر روی آن ها باعث می شود از روند کلی چاپ آگاهی کامل نداشته باشیم و در مواردی که با چالش های مختلفی مواجه شویم توانایی حل چالش را نخواهیم داشت. در این مرحله تمام آن چه را که برای آن طرح و ایده داشتید و برای آن برنامه ریزی کرده بودید به بار می شینند و می توانید نتیجه نهایی کار خود را ببینید.

همانطور که گفتیم فرایند چاپ با استفاده از دستگاه های تخصصی انجام می شود. این دستگاه ها از بخش هایی به نام ستون رنگ هستند که تعداد آن ها از 1تا 5 در دستگاه های مختلف متغیر است. اما عموما دارای 4 ستون رنگ هستند. ستون رنگ پنجم که در بعضی از رنگ ها موجود می باشد برای رنگ های خاصی است که نمی توان از ترکیب رنگ های اصلی بدست آورد. رنگ هایی مانند طلایی، نقره و ….
در هریک از ستون ها، رنگ های مجزایی بر روی کاغذ ها چاپ می شود که با ترکیب رنگ ها در ستون ها به یک رنگِ هدف خاصی میرسیم. در این ستون ها زینک یا همان صفحه فلزی ای که متن و تصویر طراحی شده ما بر روی آن لیزر شده بود، به وسیله غلطکی به نام غلطک آب مرطوب می شود. این کار به این علت انجام می شود که آب چربی یا بهتر بگوییم مرکب و جوهر رنگ را دوست ندارد. پس قسمتی از زینک مرطوب می شود که قرار نیست بر روی کاغذ چاپ شود.
وقتی فرایند چاپ شروع می شود رنگ از بین غلطک های کوچکی می گذرد و به زینک می رسد و آن قسمتی از زینک که قرار است بر روی کاغذ چاپ شود، رنگی می شود.
زینک بر روی غلطک زینک قرار دارد و رنگ در آنجا بر روی زینک قرار می گیرد. پس از آن زینک و غلطک لاستیکی بر روی یکیدیگر می چرخند و رنگ تصویر و طرحی که در زینک به غلطک لاستیکی یا غلطک چاپ منتقل می شود. پس از آن کاغذ ورودی به دستگاه از بین غلطک فشار و غلطک پلاستیکی عبور می کند و طرح ما بر روی آن قرار می گیرد. در ادامه راه جوهر، با هوای گرم و سرد خشک می شود و بر روی نقاله خروج قرار می گیرد. این فرایند در ستون های مختلف انجام می شود تا طرح ها و رنگ های نهایی به ما تحویل داده شود.

روکش گذاری در افست

پس از این که چاپ انجام شد باید فرایند روکش گذاری با استفاده از یووی و سلفون کشی انجام شود. کیفیت موادی که برای روکش گذاری انتخاب می شوند بسیار مهم است و اگر برای مثال از یک روکش یووی از یک شرکت نامعتبر استفاده کنید ممکن است که پس از چند ساعت روکش از روی کاغذ کنده بشود و خب طبیعتا این اتفاق، ارزش و کیفیت کار ما را پایین می آورد. پس از روکش های با کیفیت استفاده کنید.

صحافی در افست

اگر سفارش شما تراکت های تبلیغاتی جدا از هم بود یا کارت های ویزیت جدا از هم، نیازی به طی کردن این مرحله نیست. زیرا این مرحله صرفا برای این است که جلد و صفحات را به هم بچسباند و معمولا برای کتاب ها و مجلات و امثالهم نیاز است.

فرآیند چاپ افست

انواع  دستگاه چاپ افست

دستگاه های مختلفی در ایران می توانند کار افست را برای ما انجام دهند که البته دقت کنید که تمام دستگاه های چاپ افست گران هستند و برای ورود و استفاده از آنها نیاز به مجوز می باشد. در زیر با انواع مختلف چاپ افست آشنا می شویم.

 دستگاه  افست وب رول

دستگاه های چاپ افست وب ، رول های مداوم کاغذ را از طریق دستگاه چاپ تغذیه می کنند. پس از چاپ صفحات، آنها جدا شده و برش داده می شوند.در این نوع دستگاه چاپ افست، سیلندرها سه گانه افست به شکل عمودی قرار دارند و از این نوع دستگاه چاپ افست برای چاپ نشریات با حجم بالا ، مانند روزنامه ها، مجلات و کتاب های بازار انبوه استفاده می شود همچنین چاپ رول در سرعت بالا می تواند تا 60 هزار نسخه از فرم مربوط به خود داشته باشد.

دستگاه افست شیفت-فد

به واسطه دستگاه افست شیت-فد که یکی عمومی ترین دستگاه های چاپ است، جوهر از یک صفحه پلاستیکی عبور و به سطح فلزی مخصوص چاپ و بعد ازآن به برروی کاغذ منتقل می شود. سیستم چاپ افست شیت-فد برروی کاغذ، مقوا، پلاستیک قابل استفاده است اما باید دارای سطح صاف باشد.

چاپ افست چیست

دستگاه افست GTO

یکی از کم هزینه ترین و بهترین گزینه برای چاپ افست در تیراژ پایین استفاده از دستگاه چاپ افست GTO است. اندازه ای که می توان با این دستگاه چاپ کرد 35*25 سانتی متر است که به اصطلاح به آن نیم ورقی نیز گفته می شود.

دستگاه چاپ افست دو ورقی

به دستگاه هایی 2 ورقی می گویند که سیلندرآن به اندازه 70*50 باشد. این از دستگاه چاپ افست در این ایران بیشترین کاربرد را دارد به این خاطر که دارای سرعت بالا در چاپ و هزینه مناسب است.

دستگاه افست 4.5 ورقی

بزرگ ترین دستگاه برای چاپ افست دستگاه 4.5 ورقی به اندازه 100*70 است. دستگاه افست 4.5 ورقی برای پروژه هایی که نیاز به تیراژ یا اندازه بالاتری دارند  را ساپورت می کند. اما هزینه نگهداری این دستگاه بسیار بالا بوده و تفاوتی با دستگاه 2 ورقی ندارد. ادازه کاغذ 90*60 سانتی متری با این دستگاه چاپ می شود.

تفاوت دستگاه  افست وب رول با دستگاه افست شیفت-فد

در چاپ شیت دو کاغذ باهم چاپ نمی شود به این خاطر که دستگاه های چاپ شیت دارای 4 رنگ هستند و مناسب برای چاپ یک روی کاغذ است اما دستگاه های چاپ افست رول به راحتی دو کاغذ همزمان چاپ می شوند به این علت که تنها عملیات چاپ را انجام نمی دهد، بلکه عملیات چاپ، خشک کنی را به صورت همزمان انجام می دهد. هزینه چاپ با دستگاه رول وشیت هم تفاوت دارد اگر تیراژ بالای 20 هزار باشد بهتر است از کافذ های نازک استفاده شود در حالی که چاپ افست شیت در تیراژ 5000 به صرفه است.

این نوع از چاپ برای چاپ بروشور و چاپ سربرگ در تیراژ بالا بسیار بسیار مناسب است

یکی از معروف ترین انواع چاپ است که برای چاپ در تیراژ های بسیار بالا استفاده می شود

بستگی به نوع چاپ شما دارد.اگر چاپ شما از نوع تیراژ پایین است چاپ دیجیتال برای شما بهتر است.منظور از تیراژ پایین ، تا 200 عدد می باشد اما از نظر هزینه ای افست به صرفه تر است

پارسی چاپ یکی از معروف ترین و معتبرترین مراکز چاپ افست می باشد

مزایای چاپ افست

 • مقرون به صرفه ترین روش برای کارهای بزرگ چاپی
 • هرچه بیشتر چاپ کنید قیمت هر صفحه ارزان تر است
 • می تواند انواع متنوعی از کاغذ را در خود جای دهد
 • دارای جوهرهای فلزی و فلورسنت
 • بالاترین کیفیت چاپ ممکن با جزئیات دقیق و مطابقت رنگ

معایب چاپ افست

 • برای چاپ با تیراژ بالا مناسب نیست
 • به دلیل نیاز به تهیه‌ی زینک و پلیت، عمل چاپ زمان بر خواهد بود
 • زمانی که اپراتور اطلاعات را برای دستگاه چاپ تعریف می‌کند، پس از شروع کار دستگاه، دیگر امکان تغییر اطلاعات وجود نداشته و تا پایان کار، اطلاعات اولیه به همان صورت چاپ می‌شود.
عملکرد چاپ افست

عملکرد دستگاه افست چگونه است

اولین سیلندر مورد استفاده در فرآیند چاپ افست ، سیلندر “صفحه” است. این سیلندر نازک دارای یک صفحه پلاستیکی یا آلومینیومی در اطراف خود است. هر صفحه با توجه به متن و تصاویر چاپ شده بر روی کاغذ از قبل برنامه ریزی شده است. استوانه صفحات از قبل تصفیه شده است تا تصاویر جوهر را جذب کرده و آب را دفع کنند.
هنگامی که سیلندر صفحه می چرخد، با غلطک هایی که جوهر و آب را اعمال می کنند تماس می گیرد. سیلندر دوم سیلندر ‘روکش افست’ است این سیلندر دور خود روکش لاستیکی دارد و در جهت مخالف سیلندر صفحه می چرخد. وقتی هر دو سیلندر بر روی هم غلتیدند، آب فشرده شده و جوهر به روی روکش لاستیکی منتقل می شود و یک تصویر آینه ای از طرح جوهر ایجاد می کند.
سیلندر سوم در فرآیند لیفتوگرافی افست، استوانه “impression” است. ساخته شده از فولاد تمیز، در جهت مخالف سیلندر روکش می چرخد. سیلندر برداشت جوهر را هنگامی که کاغذ را روی روکش لاستیکی فشار می دهد، منتقل می کند و عمل چاپ انجام می شود.

بهترین قیمت چاپ افست

کاربرد CMYK در چاپ افست

چاپ 4 رنگ همان CMYKاست.چاپخانه های افست از چهار رنگ اساسی جوهر استفاده می کنند: فیروزه ای (C) ، سرخابی (M) ، زرد (Y) و سیاه (K). هر رنگ به طور جداگانه،از هرنگ در یک صفحه اعمال می شود. نقاط کوچک CMYK با الگوهای مشخصی فشرده می شوند که طیف گسترده ای از رنگ را تشکیل می دهند.چاپ افست تخصصی همچنین می تواند از جوهرهای از قبل مخلوط شده مانند رنگ های متالیک و Pantone برای ایجاد سایه هایی خارج از محدوده رنگ چاپ استاندارد استفاده کند.

تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست

1.افست و دیجیتال هر دو روش چاپی مفیدی هستند. بسته به نیاز پروژه شما هرکدام مزایای خاصی را به همراه دارند هنگامی که به تیراژ بالاتر یا از یک رنگ Pantone با مارک خاص نیاز دارید، چاپ افست تنها راهی است که باید انجام دهید. همچنین می توانید از کاغذهای سفارشی و جوهرهای مخصوص مانند جوهرهای فلزی یا فلورسنت که طیف گسترده تری دارند استفاده کنید اگر تیراژ شما کم است بهترین راه حل چاپ دیجیتال است.
2. کسانی که برای اتمام فرایند چاپ محصولاتشان عجله ای ندارند و سرعت در انجام چاپ برای آنها در اولویت نیست بهتر است که از چاپ افست استفاده کنند اما افرادی که زمان کمی دارند و سرعت در انجام چاپ را اولویت قرار داده اند چاپ دیجیتال برای آنها مناسب تر است.
3. چاپ دیجیتال تنها برروی جنسهای خاصی از کاغذ قابل پیاده سازی است در حالیکه در چاپ افست می توان علاوه بر کاغذ، بر روی پارچه یا پلاستیک یا اشیاء دیگر فرایند چاپ را انجام داد.
4. افرادی که برای محصولاتشان قصد استفاده از یک یا دو رنگ مثل سیاه و سفید را دارند بهتر است از چاپ افست استفاده کنند اما کسانی که تعداد رنگ بیشتری مدنظرشان است و به‌طور مثال از 4 رنگ [سی- ‌ام‌- وای-‌ کی|CMYK] برای محصولاتشان استفاده می کنند چاپ دیجیتال گزینه بهتری است.

مزایای چاپ دیجیتال

 • ایده آل برای کارهای چاپ کوچک (1 تا 500 صفحه)
 • تغییر رنگ آسان است
 • قابلیت داده متغیر (نام ، آدرس یا شماره کارت را می توان به راحتی تغییر داد)
 • سازگار با محیط زیست

چاپ دیجیتال بهتر است یا افست

چاپ افست برای حجم بالا منطقی است، اما نه همیشه. چاپ دیجیتال برای پروژه هایی را که به نسخه کمتری نیاز دارند مناسب تر است. چاپ افست به مواد و زمان بیشتری برای تنظیم عملیات چاپ نیاز دارد.

هزینه چاپ افست

در چاپ افست تجاری، هرچه بیشتر چاپ کنید، هزینه کمتری نیز پرداخت می کنید. اگر شما نیاز به چاپ آگهی ها ، بروشورها ، جزوه ها ، خبرنامه ها و سایر مطالب در حجم زیاد دارید، چاپگر اداری یایک چاپگر دیجیتال مناسب شما نیست به این خاطر که کارآیی آنها کمتر و هزینه بالاتری دارند.

کاربرد چاپ آفست چیست

چاپ آفست همانطور که گفته شد، کاربردها و کارایی زیادی دارد. از چاپ انواع تراکت و بروشور گرفته تا چاپ بر روی چرم و ……
در ادامه به چند تا از کاربردها و کارایی های چاپ افست اشاره می کنیم.

• چاپ فولدر و پوشه

یکی از روش های تبلیغاتی شرکت های بزرگ چاپ لوگو و مشخصات خود بر روی انواع پوشه می باشد تا با استفاده از آن ها تبلیغات انجام دهند. از طریق فرایند چاپ افست می توان طرح ها و نوشته و عکس ها را بر روی انواع پوشه چارچه ای و پلاستیکی چاپ کرد.

• بروشورها و تراکت ها

یکی از روش های تبلیغاتی برای جذب و ارتباط مستقیم با مخاطب استفاده از بروشورها و تراکت های تبلیغاتی می باشد. با استفاده از چاپ افست می توان انواع تراکت ها با کاغذ های مختلف را چاپ کرد، آن هم در زمان بسیار کم در تیراژ بالا.

•چاپ روزنامه ها

همانطور که گفته به دلیل کیفیت و همچنین سرعت بالای چاپ در افست چاپخانه های روزنامه ها از این چاپ استفاده می کنند. و صدها کاربرد و کارایی دیگر که با توجه مزایای گفته شده از چاپ افست، می توان از این نوع چاپ استفاده کرد.

پنل سفارش آنلاین چاپ

 سخن آخر

هنگام شروع یک پروژه چاپ قبل از انتخاب چاپگر چند سوال ساده از خود بپرسید. به چه مقدار نیاز دارم؟ چه زمانی به این موارد احتیاج دارم؟ آیا کارهای من متغیر است یا احتمال دارد در آخرین لحظه تغییر کند؟ این سوالات ساده می تواند در صزفه جویی هزینه ها به شما بسیار کمک کند .مشاوران شما در چاپخانه پارسی چاپ آمادگی دارند تا به تمام سئوالات شما پیرامون چاپ  پاسخ دهند و شما می توانید به سادگی پس از تماس با ما ، اقدام به سفارش کار های چاپی خود با تیراژ بسیار بالا نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Summary
Review Date
Reviewed Item
چاپ افست
Author Rating
51star1star1star1star1star
استعلام 24ساعته- 09015546097 -