RGB چیست

در مقاله های قبلی در مورد ترکیب رنگی CMYK صحبت کردیم در این مقاله قصد داریم درمورد RGB که به عنوان یک ترکیب رنگی استاندارد است صحبت کنیم تا متوجه شوید RGB چیست و چه کاربردی دارد.RGB مخفف “RED Green Blue” است که RGB به سه رنگ نور گفته می شود که می تواند با هم مخلوط شود و رنگ های مختلف ایجاد کند. RGBترکیب نور قرمز ، سبز و آبی است که این ترکیب نور روشی استاندارد برای تولید تصاویر رنگی در صفحه نمایش ها مانند تلویزیون ، نمایشگرهای رایانه و صفحه نمایش گوشی های هوشمند است.

RGB چیست

مدل رنگی RGB

مدل رنگی RGB یک مدل “افزودنی” است. وقتی ۱۰۰٪ از هر رنگ با هم مخلوط شود، باعث ایجاد نور سفید می شود. وقتی ۰٪ از هر رنگ با هم ترکیب می شود ، هیچ نوری ایجاد نمی شود و باعث ایجاد رنگ سیاه می شود. RGB گاهی اوقات با CMYK (فیروزه ای ، زرد ، سرخابی و سیاه) که یک پالت رنگی استاندارد است و برای ایجاد تصاویر چاپی استفاده می شود ، در تضاد قرار می گیرد. CMYK از زمان ترکیب رنگها، یک مدل رنگی “کم کننده” است. ترکیب ۱۰۰٪ هر رنگ در مدل رنگی CMYK باعث ایجاد رنگ سیاه می شود در حالی که ۰٪ از هر رنگ سفید به وجود می آید.

چرا مانیتورها از RGB استفاده می کنند؟

RGB همان چیزی است که مانیتورها برای رنگ ها استفاده می کنند زیرا مانیتورها نوری می دهند یا نور ساطع می کنند. CMYK یک پالت رنگی است و هرچه بیشتر رنگ اضافه کنید، تیره تر می شود زیرا رنگدانه موجود در مواد چاپ شده نور را جذب می کند. ترکیب رنگ تیره منجر به رنگهای تیره تر می شود، در حالی که ترکیب رنگ روشن منجر به رنگ روشن تر می شود.

مقادیر RGB چیست؟

RGB (قرمز ، سبز و آبی) به سیستمی برای نمایش رنگها در نمایشگر رایانه ای اطلاق می شود. قرمز ، سبز و آبی را می توان به نسبت های مختلف ترکیب کرد و هر طیف را در طیف مرئی بدست آورد. … تعداد کل رنگهای موجود ۲۵۶ ۲۵ ۲۵۶ ۲۵ ۲۵۶ یا ۱۶،۷۷۷،۲۱۶ رنگ ممکن است.

مدل رنگی RGB چیست

چرا RGB رنگ اصلی است

RGB به این دلیل رنگ اصلی نامیده می شوند که رنگ نهایی آن با نور سفید (که شامل همه رنگ ها است) شروع می شود و سپس کم کردن رنگ های خاص و باقی گذاشتن رنگ های دیگر ، حاصل می شود. این بدان معنی است که رنگهای اصلی موثرترین سیستم رنگ افزودنی به سادگی قرمز ، سبز و آبی هستند .
تنظیم RGB در نرم افزار های مختلف
برای Illustrator : در کادر کشویی پروفایل سند جدید « Web» را انتخاب کنید.
برای Photoshop: در کادر کشویی پیش فرض « Web» را انتخاب کنید، سپس دقت کنید رزولوشن کادر روی ۷۲ باشد.
برای Corel Draw: در کادر کشویی مقصد پیش فرض « Web» را انتخاب کنید.

فضای رنگی RGB چیست؟

از آنجا که چشم انسان فقط گیرنده های حساس به رنگ برای قرمز ، سبز و آبی را دارد، از نظر تئوری امکان تجزیه هر رنگ مرئی در ترکیب این سه “رنگ اصلی” وجود دارد. به عنوان مثال ، نمایشگرهای رنگی می توانند میلیون ها رنگ را به سادگی با مخلوط کردن شدت های مختلف قرمز ، سبز و آبی نشان دهند. معمولاً قرار دادن دامنه شدت برای هر رنگ در مقیاس ۰ تا ۲۵۵ (یک بایت) است. دامنه شدت به عنوان “عمق رنگ” نیز شناخته می شود.
امکانات مخلوط کردن سه رنگ اصلی را می توان به صورت یک صفحه مختصات سه بعدی با مقادیر R (قرمز) ، G (سبز) و B (آبی) در هر محور نشان داد. این صفحه مختصات مکعبی را به نام فضای رنگی RGB تولید می کند.

با استفاده از RGB چند رنگ ایجاد می شود؟

تعداد رنگهای ترکیب شده توسط RGB بستگی به این دارد که چه مقدار از ترکیب قرمز ، سبز و آبی استفاده می کنید. این به “عمق رنگ” معروف است و با بیت اندازه گیری می شود. عمق رایج ترین رنگ ، رنگ ۲۴ بیتی است که به آن “رنگ واقعی” نیز می گویند. این از هشت بیت برای هر سه رنگ یا در کل ۲۴ بیت پشتیبانی می کند. این ۲۸ یا ۲۵۶ مقدار ممکن برای قرمز ، سبز و آبی را فراهم می کند.

چند مثال برای RGB

هنگام نمایش یک تصویر رنگی روی صفحه، هر پیکسل دارای مقدار RGB خاصی است. در رنگ ۲۴ بیتی ، این مقدار بین ۰ تا ۲۵۵ است، جایی که ۰ بدون رنگ است و ۲۵۵ اشباع کامل است. یک پیکسل بنفش، رنگ قرمز و آبی زیادی خواهد داشت، اما سبز کم است. به عنوان مثال، ممکن است از مقدار RGB زیر برای ایجاد رنگ بنفش استفاده شود:
R:132 (84 در هگزادسیمال)
) G:1711 در هگزادسیمال)
B:170 (AA در هگزادسیمال)
از آنجا که هر رنگ دارای ۲۵۶ مقدار ممکن است ، همانطور که در بالا نشان داده شده است ، می توان با استفاده از دو مقدار هگزادسیمال (۱۶ ۱۶ ۱۶) نیز نمایش داد. روش استاندارد برای نمایش مقدار RGB استفاده از مقادیر هگزادسیمال برای قرمز ، سبز و آبی است که قبل از آن یک نماد عددی یا هشتگ وجود دارد. بنابراین ، رنگ بنفش بالا در RGB به عنوان # ۸۴۱۱AA تعریف شده است.

تفاوت rgb با cmyk چیست

تفاوت بین RGB و CMYK چیست؟

RGB به رنگهای اصلی نور ، قرمز ، سبز و آبی گفته می شود که در نمایشگرها ، صفحه های تلویزیون ، دوربین های دیجیتال و اسکنرها استفاده می شود. CMYK به رنگهای اصلی رنگدانه: فیروزه ای ، سرخابی ، زرد و سیاه اشاره دارد. … ترکیب نور RGB باعث ایجاد رنگ سفید می شود در حالی که ترکیب جوهرهای CMYK باعث ایجاد رنگ سیاه می شود.

RGB چگونه محاسبه می شود؟

RGB به سیستمی برای نمایش رنگها در نمایشگر رایانه اشاره دارد. … هر سطح با دامنه اعداد اعشاری از ۰ تا ۲۵۵ (۲۵۶ سطح برای هر رنگ) اندازه گیری می شود. به عنوان مثال ، اگر رنگی آبی صفر داشته باشد ، ترکیبی از قرمز و سبز خواهد بود. این بدان معناست که ما می توانیم ۲۵۶ ۲۵ ۲۵۶ ۲۵ ۲۵۶ = ۱۶٫۷۷۷ تولید کنیم.

روشنایی چراغ های هوشند با ترکیب رنگی RGB

در صنعت روشنایی به محصولاتی که قابلیت تغییر رنگ داشته باشند ، RGB یا فول کالر گفته میشود. این کالاها از ویژگی هایی نظیر برنامه پذیری برای کنترل رنگ ،سرعت و میزان روشنایی برخوردارندRGB مخفف سه رنگ رد گرین و بلو میباشد که نشان می دهد که با ترکیب این ۳ رنگ امکان تولید ۱۶ میلیون رنگ (طیف کامل رنگها) وجود دارد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Summary
RGB چیست
Article Name
RGB چیست
Description
مدل رنگی RGB یک مدل "افزودنی" است. وقتی 100٪ از هر رنگ با هم مخلوط شود، باعث ایجاد نور سفید می شود. وقتی 0٪ از هر رنگ با هم ترکیب می شود ، هیچ نوری ایجاد نمی شود و باعث ایجاد رنگ سیاه می شود.
Author
Publisher Name
چاپخانه آنلاین پارسی چاپ
Publisher Logo
Call Now Buttonسئوال دارید؟-02166970527